Tel: 54 236 00 77 biuro@vacuum-tech.pl

Łopatki grafitowe do pompy próżniowej

Specjalistyczne łopatki grafitowe do pomp próżniowych w ofercie firmy VACUUM-TECH

Łopatki do pompy próżniowej są ulokowanymi wewnątrz szczelin wirników elementami ruchomymi. Pod wpływem oddziaływania siły odśrodkowej wysuwają się one na zewnątrz, poza szczeliny, aż do momentu przylgnięcia krawędziami do wewnętrznej powierzchni cylindra. Następnie w takim ułożeniu zaczynają się o niego ocierać, co finalnie przekłada się na powstawanie komór cechujących się zmienną objętością.

Czytaj więcej

W ramach naszej oferty oddajemy do Państwa dyspozycji oryginalne łopatki grafitowe Becker, a także ich odpowiedniki pochodzące od innych, powszechnie cenionych na rynku producentów. W zależności od konkretnego modelu mogą się one różnić m.in. wymiarami, ceną czy liczbą występujących w ramach zestawu sztuk. Każdy produkt na przeznaczonej sobie podstronie uwzględnia opis, zdjęcia oraz szczegółową specyfikację wraz z informacjami o rekomendowanych zastosowaniach i wskazówkach dotyczących właściwej eksploatacji. Zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu, jeśli poszukują Państwo profesjonalnych łopatek grafitowych wytwarzanych przez firmy renomowane i słynące z produktów wysokiej jakości.

Łopatki grafitowe od VACUUM-TECH – najważniejsze zalety

Dostępne w naszej ofercie łopatki grafitowe do pomp próżniowych wykonane są z dobrych gatunkowo materiałów precyzyjnie dopasowywanych do specyfiki konkretnych typów kompresorów, dzięki czemu przy odpowiednim ich doborze pozwalają na maksymalne przedłużenie żywotności tych urządzeń. Z pozostałych kluczowych atutów, którymi się one odznaczają, wymienić trzeba przede wszystkim:

 • bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej,
 • optymalny poziom przewodnictwa cieplnego,
 • wysoką odporność na tarcie,
 • ponadprzeciętną wytrzymałość na skrajne temperatury i ich gwałtowne zmiany, a także na oddziaływanie substancji chemicznych,
 • świetne właściwości ślizgowe – samosmarowność umożliwiająca pracę „na sucho”,
 • stabilność wymiarową,
 • powolne tempo zużywania się,
 • dużą twardość,
 • wysoki współczynnik ochrony przed uderzeniami,
 • możliwość stosowania w ramach przemysłu farmaceutycznego oraz spożywczego.

Łopatki grafitowe do pomp próżniowych i nie tylko – najpowszechniejsze zastosowania produktu

Spośród najbardziej charakterystycznych cech ogólnych łopatek grafitowych wyszczególnić należy przede wszystkim wspomnianą wcześniej ponadprzeciętną wytrzymałość mechaniczną oraz temperaturową, a także doskonałe właściwości ślizgowe. Z uwagi na te czynniki, wykorzystywanie tych rozwiązań nie wiąże się co do zasady z koniecznością stosowania w ramach przestrzeni pompującej żadnych dodatkowych olejów czy środków smarnych. W związku z tym łopatki grafitowe używane są w szczególności w obrębie bezolejowych („suchych”) sprężarek, dmuchaw, motopomp, pomp transferowych płynnych paliw, przenośników próżniowych oraz pomp próżniowych i próżniowo-ciśnieniowych.

Jeśli chodzi o konkretne sektory rynku, które na co dzień czerpią z korzyści zapewnianych przez łopatki do pomp próżniowych i pozostałych wspomnianych urządzeń, są to m.in.:

 • drukarstwo,
 • medycyna,
 • przemysł maszyn pakujących,
 • przemysł spożywczy,
 • branża chemiczna i farmaceutyczna,
 • przetwórstwo tworzyw sztucznych,
 • oczyszczalnie ścieków.

Łopatki pompy próżniowej – dlaczego należy na bieżąco kontrolować ich stan?

Niezbędne we wszelkich pracujących „na sucho” kompresorach oraz sprężarkach łopatki grafitowe efektywnie chronią przed niszczeniem gładź cylindra, jednak stanowią przy tym rodzaj tzw. materiałów eksploatacyjnych. Termin ten oznacza, że w wyniku codziennego użytkowania ulegają one stopniowej degradacji, sukcesywnie wytracając swoje właściwości. Ze względu na opisywaną podatność na zużycie, ich bezpieczne stosowanie wiąże się z konieczności dokonywania regularnej wymiany przeprowadzanej zgodnie z wytycznymi przekazywanymi przez producenta urządzenia w ramach instrukcji. Podczas tego procesu kluczowym aspektem jest ułożenie łopatek w pompie próżniowej we właściwym kierunku.

Z czym może się wiązać brak systematycznie wykonywanej kontroli stanu opisywanych podzespołów? Podstawową konsekwencją będzie z całą pewnością ich połamanie, a co za tym idzie gwałtowne uniemożliwienie silnikowi dalszej pracy, a także dodatkowe uszkodzenia mechaniczne wewnątrz obecnej w ramach pompy komory próżniowej, w tym – przy szczególnie pesymistycznym scenariuszu – w postaci zniszczonej gładzi cylindra. Ostatni z tych czynników stanowi już naprawdę poważną i kosztowną w naprawie awarię.

Oprócz tego nie wolno zapominać, że nawet drobna usterka łopatek pompy próżniowej prowadzi do zatrzymania pracy maszyny, a co za tym idzie zablokowania działania również określonej linii technologicznej, co w sposób bezpośredni przekłada się na niemałe straty finansowe przedsiębiorstwa.

Łopatki grafitowe do pomp próżniowych – w pełni kompleksowa obsługa

Firma VACUUM-TECH oprócz samej sprzedaży łopatek grafitowych i innych podzespołów maszyn próżniowych, zajmuje się również profesjonalnym serwisowaniem oraz doradztwem w zakresie wspomnianych urządzeń. W przypadku zatem dowolnych pytań, chęci uzyskania pomocy w wyborze odpowiedniego produktu czy porady w związku z zaistnieniem usterki, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym personelem.

Wyświetlanie 1–9 z 14 wyników